نانو چيست؟

قرن بیست ویکم، قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت به شمار می رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه جویی و آرامش نامیده می شود. نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است، کوچک شدن یک مقیاس، نانو یک میلیاردم متر است به اندازه ای کوچک که دیده نمی شود اما باتاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان.

در مقیاس نانو خواص فیزیکی، شیمیایی وبیولوژیکی تک تک اتم ها، ملکول ها باخواص توده ماده متفاوت است، نانو ذرات در چنین مقیاس و مشخصه های منحصر به فردی موجب پیدایش دستاوردهای نوینی درعلوم پزشکی و مهندسی می شوند.

به طورخلاصه نانو تکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی – ملکولی و ساخت موادی با خواص کاملا متفاوت درابعاد نانو است. تعریف دیگر نانوتکنولوژی با آرایش دادن و دستکاری اتم ها ساخت مواد مورد نظراست . نانومتر، (یک میلیاردم متر) به اندازه چیدن 5 الی10 اتم درکنار یگدیگر است، مکعبی باابعاد 2.5 نانومتر تقریبا 1000 اتم راشامل می شود. خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ماده تبدیل شده به ابعاد نانو نسبت به خواص آن در ابعاد ماکرویی کاملا متفاوت است. نانو در ملکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می کند به همین دلیل معجزه آسا نامیده می شود. 

 

سنگ نانو

 آجر نانو

         

 

 

 

 

 

 

 

photo 2017 02 26 01 39 08

photo 2017 03 02 14 08 34

 photo 2017 02 26 01 33 19 photo 2017 02 26 01 32 38 

 

photo 2017 02 26 01 32 21

 

felesh تفاوت‎های اساسی مواد نانو پارس و مواد سیلیکونی

1- مواد نانو به طور یکنواخت روی آجر سنگ و شیشه قابل اجرا است و هیچگونه اثر تخریبی ندارد. حال اینکه مواد سیلیکونی به هیچ وجه روی شیشه و کامپوزیت قابل اجرا نمی‎باشد و سریعا ایجاد رسوب می‎کند.

2- ماندگاری مواد نانو بیشتر از مواد سیلیکونی است (به  دلیل داشتن ذرات بسیار ریز و نداشتن رسوب اضافی)

مقاله نانو پارس  

الزامات فنـی و آزمون­های کارایی پوشش­های نانو در

 نگهداری و تعمیـر ساختمان­ها

سعید گرجی

دپارتمان تحقیق و توسعه

شرکت پارس پوشش (نانو پارس)

تهـران، ایـران

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

چکیده پوشش­های نانو در ایران از یک دهه قبل در زمینه­های مختلف مهندسی ساختمان و بخصوص در مدیریت دارایی­های فیزیکی ساختمان­ها و کاهش معضلات نگهداری و تعمیر آن­ها بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و پیشینه خوبی در صنعت ساختمان کشور پیدا کرده اند. در این مدت در کنار شتاب فناوری نانو و توسعه کیفی پوشش­های نانو، شاهد توسعه کمی تامین­کنندگان این پوشش­ها بوده ایم. با توجه به این موارد، تعیین الزامات فنی و نحوه­ی آزمودن کارایی پوشش­های ارائه شده توسط تامین­کنندگان از جمله خواسته­های بهره­برداران ساختمان­ها می­باشد. در این مقاله، ضمن بررسی مشخصات فنی مورد نیاز برای پوشش خواسته­های بهره­برداران ساختمان­ها در کاربردهای مختلف، آزمون­های کارایی پوشش­های نانو در سه سطح آزمون­های پایه، آزمون­های کارکردی و مقیاس واقعی ارائه شده است. همچنین نتایج مطالعات در مورد جنبه­های مختلف فنی و اقتصادی استفاده از پوشش­های نانو در بهره­برداری ساختمان­ها ارائه می­شود.

واژه‌های کلیدی پوشش­های نانو، جلوگیری از نفوذ رطوبت، سطوح جاذب، اندازه قطر ذرات، زاویه تماس.

 مقدمه

ساختمان­ها بعنوان بخش مهمی از دارایی­های فیزیکی شرکت­ها و مجموعه­ها، مولفه­ای مهمی از هزینه­های سرمایه­ای و عملیاتی مجموعه­ها را به خود اختصاص می­دهند. از این رو بهره­برداری بهینه این دارایی­ها با هدف کاهش هزینه­های نگهداری و تعمیر و بهبود کارکردهای ذاتی و زیبایی آن، اقدام استراتژیکی در کاهش هزینه­های شرکت­ها و مجموعه­ها بحساب می­آید.

تجمع ذرات آلاینده و رطوبت روی سطوح داخلی و نمای ساختمان­ها همواره بعنوان یکی از معضلات بهره­برداری در بسیاری از واحدهای نگهداری شرکت­ها و مجموعه­ها در مناطق مختلف کشور مطرح بوده است. نشست ذرات آلاینده به همراه رطوبت روی سطوح و متعاقب آن آلودگی سطح منجر به افزایش هزینه­های نگهداری، ایجاد فضای نامناسب برای ساختمان و تحمیل خسارت­های گسترده به مجموعه شده است.

با توجه به اهمیت موضوع، ضرورت بهره­گیری از آخرین دستاوردهای فناوری برای بهبود شرایط سطوح ساختمان­ها، کاهش هزینه­های نگهداری و تعمیر ساختمان و کاهش ابعاد خسارت­های وارده به بهره­برداران ساختمان­ها بر کسی پوشیده نیست. در این مقاله، ضمن بررسی کارایی پوشش­های فناوری نانو در کاهش خسارت­های وارده به ساختمان­ها، ارائه الزامات فنی پوشش­های نانو برای کاربردهای مختلف ارائه می­شود.

مونه خسارت­های وارده به ساختمان­ها ناشی از تجمع ذرات آلاینده و رطوبت روی سطح

اساس استفاده از پوشش­های نانو را می­توان در جلوگیری از ایستا شدن ذرات آلاینده و رطوبت روی سطح کار از طریق پوشیدن سطح تجهیزات با مواد با ذرات بسیار ریز (در حد قطر چند ده نانومتر) و آبگریز خلاصه کرد.

با استفاده از پوشش­های نانو، سطح تجهیزات با ذراتی به قطر در حد چند ده نانومتر پوشیده شده و از این رو ذرات آلاینده و رطوبت امکان ایستا شدن روی سطح را نخواهد داشت. همچنین زاویه تماس ذرات با سطح که بعنوان عامل تاثیرگذاری روی آبگریزی سطح مطرح است، با استفاده از پوشش­های نانو به بیش از 120 درجه رسیده و در نتیجه احتمال تجمع آلاینده­ها روی سطح بشدت کاهش می­یابد. از این رو فناروی نانو با ارائه محصولات ریز مقیاس پتانسیل­های فراوانی برای کاربردهای مختلف نظیر تمیز نگه داشتن سطوح، ایجاد خاصیت خودپالایندگی برای سطوح، ایجاد خواص عایقی یا رسانایی مناسب، جلوگیری از یخ­زدگی و بسیاری کاربردهای دیگر به منظور افزایش بهره­وری و کاهش دامنه خسارت­های ناشی از آن در مجموعه­ها ایجاد می­کند]1-3[.

 مقیاس محصولات فناوری نانو

با توجه به مزایای فنی پوشش­های نانو نظیر اجرای آسان و کارایی بالای آن در بخش­های مختلف، دامنه تحقیقات برای دست­­یابی به محصولات بهتر در سال­های اخیر به شدت توسعه یافته و تنها در یک نمونه، تعداد 36 پروژه با اعتباری افزون بر 76 میلیون یورو در بازه زمانی سال 2007 تا 2011 در مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا[1] برای توسعه محصولات فناوری نانو در حوزه ساختمان انجام شده است]4[.

در شکل 3، اندازه ذرات آلاینده، ذرات رطوبت و ذرات پوشش­های نانو مناسب (قطر ذرات کمتر از 100 یا 50 نانومترنانومتر-با توجه به کاربرد پوشش) روی سطح کار مقایسه شده اند. پوشش­ها نانو با قطر ذرات کمتر امکان ایستا شده ذرات آلاینده­ روی سطح را از بین برده و با کاهش قطر این ذرات، اثر بهتری در نگهداری سطح کار خواهد داشت.

پ مقایسه ابعاد ذرات آلاینده­ها، ذرات رطوبت، سطح کار و ذرات پوشش­های نانو مناسب

ادامه این مقاله، به ترتیب زیر سازماندهی شده است،

در قسمت دوم، چکیده­ای از الزامات فنی پوشش­های نانو و نحوه عملکرد و خواص آبگریزی پوشش­های نانو روی سطوح مختلف ارائه می­شود. جهت بررسی استفاده از پوشش­های نانو، اطمینان از خواص آبگریزی پوشش­های نانو الزامی است. از این رو در قسمت سوم این مقاله، آزمون­های اثربخشی پوشش­های نانو در 3 بخش آزمون­های پایه، آزمون­های عملکردی و مقیاس واقعی ارائه شده اند. در قسمت چهارم، نمونه­ای از مطالعات فنی- اقتصادی بهره­گیری از این پوشش­ها برای یک مطالعه موردی آمده است. مقاله در قسمت پنجم با جمع­بندی مطالب و نتیجه­گیری خاتمه می­یابد.

 الزامات فنی پوشش­های نانو

با توجه به مطالب قسمت اول، مهم­ترین خاصیت­ مورد نیاز برای جلوگیری از تجمع آلودگی و رطوبت روی سطوح ساختمان، آبگریزی مناسب است. پوشش­های نانو با ذرات در حد چند ده نانومتر ضمن پوشش حفره­های میان ذرات سطح و همچنین رساندن زاویه تماس آب با سطح به بیش از 120 درجه، امکان ایستایی ذرات آب روی سطح را از بین برده و موجب کاهش تجمع یخ و برف روی سطح و همچنین کاهش چسبندگی آن روی سطح به میزان یک­پنجم تا یک­سوم خواهند شد. در دیاگرام­های شکل 4 این موضوع به تصویر کشیده شده است]5-8[.

مالکان ساختمان­ها می­بایست با اجرای آزمون­های اثربخشی روی پوشش­های نانو و دریافت تائید نتایج، از این پوشش­ها بعنوان راه­حلی برای رفع مشکلات بهره­برداری و در آینده بعنوان راهکاری برای کاهش هزینه­های احداث ساختمان­ها مورد استفاده قرار گیرند. بعنوان نمونه با بهره­گیری از پوشش­های عایق حرارت، می­توان بدون تخطی از الزامات مقررات ملی ساختمان، هزینه­های اجرای تاسیسات مکانیکی را به مقدار قابل ملاحظه­ای کاهش داد. برای بررسی کارایی پوشش­های نانو آزمون­های اثربخشی این پوشش­ها به تفصیل در قسمت بعد مورد بررسی قرار گرفته اند.

  اندازه ذرات

 یکی از مهم­ترین مشخصات فنی پوشش­های نانو که باید در ارزیابی تامین­کنندگان توسط بهره­برداران ساختمان­ها لحاظ شود قطر ذرات می­باشد. حداکثر قطر قابل قبول برای ذرات پوشش نانو با توجه به کاربرد خاص پوشش تعیین می­شود. بعنوان نمونه برای جلوگیری از یخ­زدگی سطوح می­بایست قطر ذرات به کمتر از 50 نانومتر برسد.

 زاویه تماس

زاویه تماس ذرات آلاینده و رطوبت با سطح عامل تاثیرگذاری روی خاصیت جذب یا عدم جذب روی سطح است. زاویه­ی تماس کمتر از 90 درجه به معنای خاصیت آبدوستی شدید سطح بوده و مناسب سطوح ساختمانی نیست. در زوایای تماس کمتر از 90 درجه، ذرات آلاینده و رطوبت به راحتی روی سطح پخش شده و آن را مستعد جذب آلودگی می­کنند.

 زاویه تماس بیشتر از 90 درجه به معنای آبگریزی سطح بوه و باعث لغزش ذرات آلاینده و رطوبت روی سطح می­شود. در پوشش­های نانو، زاویه تماس بیش از 120 درجه الزامی است. زاویه­ی تماس بیشتر از 150 درجه از نظر خاصیت لغزش ایده­آل بوده و به بهره­برداران توصیه می­شود از پوشش­های نانو با زاویه تماس بیشتر از 150 درجه برای سطوح خارجی ساختمان بهره ببرند]9-12[. 

  عدم اشتعال پذیری

با توجه به الزامات ایمنی مبحث 12 مقررات ملی ساختمان، عدم اشتعال­پذیری بعنوان یکی از الزامات ابتدایی پوشش­های سطحی باید هنگام انتخاب پوشش­های نانو برای ساختمان مد نظر قرار گرفته و نتایج آزمون­های انجام شده در این خصوص از تامین­کننده خواسته شود.

  الزامات کارکردی

هر پوشش نانو با توجه به کاربرد مورد استفاده باید خواص متناظر با آن را داشته باشد. بعنوان نمونه، مطابقت نتایج آزمون­های انتقال حرارت با ادعای تامین کننده پوشش­های نانو عایقی و رسانایی الزامی است.

برای پوشش­های سطوح ساختمانی، بررسی نمونه­های اجرا شده در گذشته و ارزیابی کارایی پوشش­ها بعد از چند سال در جلوگیری از تجمع آلودگی روی سطوح الزامی است. همچنین نتایج تست عدم جذب رطوبت می­بایست از جمله خواسته­های مالکان ساختمان هنگام انتخاب پوشش­های نانو باشد.

با توجه به عدم وجود الزامات استاندارد و روش­های استاندارد برای ارزیابی کارایی پوشش­های نانو در موارد کاربردی خاص، بکارگیری روش­های ابتکاری برای ارزیابی پوشش­ها در هر مورد تنها راه حل موجود برای اطمینان از کیفیت پوشش­های ارائه شده توسط تامین­کنندگان است.

  آزمون­های کارایی پوشش­های نانو

   آزمون­های پایه نانو

   آزمون­های پایه نانو فارغ از کاربرد محصول تنها به خواص ذرات از جمله ابعاد، ترکیب و خواص فیزیک و شیمیایی می­پردازد. از جمله مهم­ترین آزمون­های پایه برای آزمایش خاصیت آبگریزی پوشش­های نانو، می­توان اندازه قطر ذرات و زاویه تماس اشاره کرد.

آزمون قطر ذرات[2]

   در این آزمون، قطر ذرات پوشش­ در تجهیزات اندازه­گیری ذرات کوچک­مقیاس اندازه­گیری و نتیجه ارائه می­شود. طبعاً ذرات با قطر کمتر پوشش بیشتری برای جلوگیری از ایستایی آب داشته و خاصیت آبگریزی سطح را بهبود می­بخشند. بعنوان نمونه بقرای پوشش­های نانو سطحی مورد استفاده برای جلوگیری از یخ زدن سطوح، نحوه تغییر احتمال یخ­زدگی با تغییر قطر ذرات پوشش­ سطح در نمودار شکل 6 آمده است. برای پوشش­های با قطر ذرات کمتر از 50 نانومتر، احتمال یخ زدن سطح به صفر نزدیک می­شود]10[.

 

   با استفاده از سیستم اندازه‌گیری زاویه تماس می‌توان میزان آبدوستی، آبگریزی، اثرات فوتوکاتالیستی و خواص خودتمیز شوندگی سطح را بررسی کرد. آزمون اندازه‌گیری زاویه تماس با سقوط قطره آب (با حجم 4 میکرولیتر) توسط سیستم­های مجهز به دوربین­های پرسرعت با قابلیت عکس‌برداری و فیلم‌برداری از قطره و توسط نرم­افزار سنجش زاویه تماس قطره با سطح مورد نظر انجام می­شود]13-16[.

 آزمون­های عملکردی

   در آزمون­های عملکردی، کارایی پوشش­های نانو برای منظور  کاربرد اختصاصی آن مورد آزمایش قرار می­گیرد. در مورد کاربردهای ساختمانی، پوشش­ها روی سطوح مختلف قرار گرفته و دو شاخص میزان تجمع ذرات آلاینده، رطوبت و یخ و میزان چسبندگی آن روی سطوح مورد آزمایش قرار می­گیرد. این آزمون معمولاً در چمبرهای شبیه­ساز شرایط محیطی قابل انجام است. با شبیه­سازی دما، رطوبت، شرایط اقلیم و سرعت باد در محیط چمبر، میزان تجمع و چسبندگی ذرات روی سطح در حالت با و بدون استفاده از پوشش­های نانو آزمایش شده و نسبت حجم ذرات جمع­آوری شده با نیروی لازم برای برداشت آن از روی سطح در دو حالت ذکر شده بعنوان معیاری برای کارایی پوشش­های نانو گزارش می­شود.

   با توجه به نبود روش استاندارد در این آزمون، در آزمایشگاه­های مختلف در سطح دنیا روش­های ابتکاری  برای گزارش کارایی پوشش­های نانو استفاده می­شود. متداول­ترین روش­ها عبارتند از]13-17[:

        بهره­گیری از سطوح شیب­دار برای استفاده از نیروی وزن ذرات برای جداسازی ذرات آلاینده و رطوبت از روی سطح

         بهره­گیری از سانتریفیوژها برای اندازه­گیری سرعت لازم برای جدا شدن ذرات آلاینده و رطوبت از روی  سطح

         استفاده از گوه­های الکترونیکی  برای گزارش نیروی لازم برای جداشدن ذراتآلاینده و رطوبت از روی  سطح

         استفاده از شانه­­های مخصوص جهت ارزیابی چسبندگی ذرات آلاینده و رطوبت به سطح

        استفاده از دوربین­های پر سرعت و میکروسکوپ­های نوری برای ثبت روند لغزش ذرات آلاینده و رطوبت روی سطح و یخ­زدگی در حالات مختلف

   آزمایش­های مقیاس واقعی

در آزمایش­های مقیاس واقعی، کارایی پوشش­های نانو جهت لغزش ذرات آلاینده و رطوبت روی سطوح بررسی می­شود. بعنوان نمونه در یکی از شاخص­ترین موارد، در فاز دوم از برنامه شماره 35 EPRI، این پوشش­ها برای آزمودن میزان بارگذاری مکانیکی خطوط انتقال در اثر تجمع یخ و برف روی سیم­های برق بکار رفته اند]18[. انجام چنین آزمون­هایی مستلزم تعریف پروژه­های تحقیقاتی اجرای پایلوت در شرکت­ها و مجموعه­ها و مطالعه اثر پوشش­های نانو در کاهش هزینه­های سازمان می­باشد.

  الف- اجرای پوشش­ها نانو

ب- مقایسه سطوح با و بدون استفاده از پوشش­های نانو

ج- آبگریزی سطح پس از اجرای پوشش­های نانو

د- عدم جذب رطوبت روی سطح پس از اجرای پوشش­های نانو

 بررسی فنی- اقتصادی

در این قسمت، خلاصه نتایج مطالعات فنی- اقتصادی بهره­گیری از پوشش­های نانو روی یک سطح نمونه ارائه شده است.

نتیجه انجام آزمون­هاروی نمونه­های مختلف پوشش­های نانو انجام شده در آزمایشگاه­های نانو ذرات دانشکده فیزیکی دانشگاه صنعتی شریف عبارتست از]19[:

قطر ذرات پوشش نانو کد SI 191 برابر 8/75 نانو متر با قطعیت 98 %

  قطر ذرات پوشش نانو کد np400 برابر 8/50 نانو متر با قطعیت 99 %

  قطر ذرات پوشش نانو کد np380 برابر 6/31 نانو متر با قطعیت 4/98 %

  زاویه تماس با سطح پوشیده شده با پوشش کد SI 191 133 درجه.

  زاویه تماس با سطح پوشیده شده با پوشش کد AIC 2 147 درجه.

زاویه تماس با سطح پوشیده شده با پوشش کد AIC 3 153 درجه.

الف- آزمون قطر ذرات روی پوشش کد SI 191- قطر 8/75 نانومتر

ب- آزمون قطر ذرات روی پوشش کدnp400 قطر 8/50 نانومتر

ج- آزمون قطر ذرات روی پوشش کد np380 قطر 6/31 نانومتر

در یک منطقه آب و هوایی آلوده و فوق­سنگین از نظر رطوبت و بارش و برای یک سطح نمای ساختمان با 2000 متر مربع مساحت، داریم:

هزینه اجرا:

          هزینه اولیه در حدود  160 میلیون ریال.

        هزینه معادل سالیانه با تورم 10%: 24 میلیون ریال.

منافع مورد انتظار سالیانه:

            بدون در نظر گرفتن خسارت­های ناشی از تعطیلی واحد برای تعمیرات: 85 میلیون ریال.

شاخص منفعت به هزینه اجرای پوشش­های نانو مناسب  بدون در نظر گرفتن خسارت­های جانبی بیش از 5/3 خواهد بود که نشان از شاخص­های اقتصادی بسیار مناسب اجرای این طرح در نمای ساختمان دارد.

بررسی­های فنی- اقتصادی نشان می­دهد استفاده از پوشش­های نانو برای پوشش سطح داخلی و نمای ساختمان­ها، راهکاری مطمئن و اقتصادی برای بهبود کارایی ساختمان و کاهش هزینه­های نگهداری و تعمیر ساختمان خواهد بود.

نتیجه­گیری

بررسی آمار و گزارش­های منتشر شده از واحدهای نگهداری و تعمیر ساختمان­ها در خصوص تجمع ذرات آلاینده و رطوبت روی سطوح داخلی و نمای ساختمان­ها و خسارت­های آن نشان می­دهد کسر بزرگی از ساختمان­های در حال بهره­برداری کشور در معرض مخاطرات ناشی از تجمع ذرات آلاینده روی سطوح بوده و پتانسیل­های فراوانی برای کاهش هزینه­های عملیاتی شرکت­ها و مجموعه­ها در این زمینه وجود دارد. در این مقاله، پوشش­های نانو بعنوان یکی از موثرترین راهکارهای کاهش معضلات ناشی از تجمع ذرات آلاینده و رطوبت روی ساختمان­ها مطرح شده و چکیده­ای از تحقیقات گسترده­ انجام شده جهت توسعه بهره­گیری از این پوشش­ها ارائه شد. همچنین الزامات فنی و شرایط انجام آزمون­های مختلف روی پوشش­های نانو مناسب برای کاربردهای خاص ارائه شد. نتایج آزمون­های پایه نانو و آزمون­های عملکردی روی برخی پوشش­های نانو ارائه شد که نشان از کارایی این پوشش­ها در کاهش تجمع آلودگی روی سطوح ساختمان و یا کاهش چسبندگی آن روی این سطوح دارد. با توجه به مزایای فنی و هزینه­های بسیار پایین اجرای این پوشش­ها در مقایسه با ابعاد خسارت­های ناشی از آلودگی سطوح، تعریف پروژه­های تحقیقاتی برای اجرای پایلوت پوشش­های نانو روی ساختمان­ها و استفاده از نتایج آن در کلیه ساختمان­های در معرض آلودگی برای مالکان در این مقطع ضروری است. 

تصاویر مقاله 

مراحل محصولات فناوری نانو

 

نانو تکنولوژی

ذرات نانو

منابع

$1[1]     Coatings reduces ice adhesion, NASA Tech Briefs, J. F. Kennedy Space centre, 2008.

$1[2]     Anti-Icing Endurance time test of two certifiedd SAE Type I Aircraft Deicing Fluids, DOT/FAA/AR-01/13, US Department of transportation, 2001.

$1[3]     D. N. Anderson and A.D. Reich, ‘Test of the Performance of Coatings for Low Ice Adhesion’, NASA report TM-107399, AIAA 97-0303, 14 p., 1997

$1[4]       پایگاه داده تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا (CORDA).

$1[5]     Dahneke BE, Measurement of suspended particles by quasielastic light scattering. Wiley, New York, 1983.

$1[6]     Pecora R  Dynamic light scattering: Applications of photon correlation spectroscopy. Plenum Press, New York, 1985.

$1[7]     International Standard ISO13321, Methods for determination of particle size distribution part 8: photon correlation spectroscopy,  International Organization for Standardization (ISO), 1996.

$1[8]     L. Cao,A. K. Jones,V. K. Sikka,J. Wu,D. Gao, Anti-Icing Superhydrophobic Coatings, American Chemical Association Langmuir, Sep 2009.

$1[9]     MALVERN Instruments Brochre.

$1[10]  Icephobic Coatings Evaluation, Centrifuge Ice Adhesion Reduction AMIL's reports , AMIL (Anti-Icing Materials International Labratoary) G7H 2B1, Documents, 2013.

$1[11]  Freezing Rain Chamber , AMIL (Anti-Icing Materials International Labratoary) G7H 2B1, Documents, 2013.

$1[12]  C. Laforte and A. Beisswenger, Icephobic Material Centrifuge Adhesion Test, IWAIS XI, Montréal, June 2005.

$1[13]  V.K. Croutch R.A and Hartley, ‘Adhesion of ice to coatings and the performance of ice release coating’ Journal of Coatings Technology, vol. 64 no. 815, pp. 41-52, 1997.

$1[14]   C. Blackburn, ‘Apparatus for measuring the adhesion force of a thin ice sheet on a substrate’ Proceedings of the International Workshop on Atmospheric Icing of Structures (IWAIS) , 5 p., 2000.

$1[15]  M. Yoshida, T. Ohichi, K. Konno, and M. Gocho, ‘Adhesion of Ice to Various Materials’, Cold Regions Technology Conference, Sapporo, Japan, 6 p. 1991

$1[16]  C. Laforte, J. -L. Laforte and J.-C. Carrier, ‘How a Solid Coating Can Reduce the Adhesion of Ice on a Structure’ Proceedings of the International Workshop on Atmospheric Icing of Structures (IWAIS), 6 p. 2002.

$1[17]  A. J. Meuler,J. D. Smith, K. Varanasi, Relationships between Water Wettability and Ice Adhesion, Applied Materials & Interfaces Articles, American Chemical Association, Sep 2010.

$1[18]  EPRI Portfoilo, Transmission Lines & Substations- Overhead Transmission Lines, Program #35, Application of Nano Technology coatings for Transmission Conponents- Phase 2.

$1[19]    گزارش آزمون­ اندازه ذرات DLS و آزمون­ زاویه تماس CA روی پوشش­های نانو شرکت پارس پوشش(نانو پارس)- دپارتمان تحقیق و توسعه، آزمایشگاه­های نانو ذرات و لایه­های نازک دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، 1392.[1]CORDA

[2]Dynamic light scattering